+90 312 284 08 90 info@asdasglobal.com

ASFALT KİMYASALLARI

ASDAS PRIME - REÇİNE ESASLI SU BAZLI Emülsiyon Astar

Çevre ve insan sağlığı için tehlike teşkil etmeyen, non-iyonik, su-bazlı astar emülsiyon

ürün açıklaması

Reçine Esaslı Su Bazlı Emülsiyon Astar (ASDAŞ PRIME)

Yüksek oranda organik solvent (minimum kerosen) içeren geleneksel katbek MC-30 (Fm2B2) alternatifi, çevre ve insan sağlığı için tehlike teşkil etmeyen, non-iyonik, su-bazlı astar emülsiyon.

Ürün Özellikleri

Astar’ın Başlıca Özellikleri

Astar Nedir?

1. Sathi kaplamalarda görülen bozulmaların en önemli nedenlerinin başında, su ve nemin, temel yüzeyine nüfus etmesi gelmektedir. Temel yüzeye ulaşan su ve nem, sathi kaplamanın hızla deformasyonuna neden olur. Astar katmanı, temel yüzeydeki kılcal boşluk ve mikro/makro-gözenekleri doldurarak, neme karşı dirençli, su geçirmez bir katman oluşturur. Aynı zamanda bu katman, yer altı kaynaklarından sızan suyun, yukarıya, sathi kaplamaya ulaşmasının da önünde en güçlü bariyer olacaktır. İki yönlü su ve nem hareketliliğinin önüne geçilmesi sayesinde, sathi kaplamanın ömründe ciddi oranda artış sağlanmış olur.

2. Sathi kaplamalarda temel yüzey ile kaplama arasındaki tutunma güçlü olmalıdır. Aksi takdirde, taşıtların uyguladığı yatay kuvvet nedeniyle sathi kaplamada oluşacak gerilme ve şekil değiştirmeler, kaplamanın bozulmasına neden olacaktır.

3. Astar katmanı, kuvvetli bir tutunma sağlayarak, olası bozulmaların önüne geçer. Astar katmanı, temel yüzeydeki ince tanecikleri bağlayarak bir arada tutar. Böylelikle, doğal zemin bir anlamda güçlendirilmiş olur. Taneciklerin tutulması için, astar katmanında kullanılacak bağlayıcı maddenin, güçlü ve dayanıklı karakter oluşturması şarttır.

4. Astar katmanından sonra sathi asfalt uygulamasına geçilir. Ancak bu iki uygulama arasında, hem astar katmanının kürünü alması için hem de sathi asfalt uygulamasının organizasyonel yapısı için bir süre beklemek gerekebilir. İşte bu süre zarfında astar katmanı, doğal zemini, toz ve diğer zararlı etkenlerden korumaktadır.

Benzeri Olmayan Bir Ürün

Emülsiyon Astar, geleneksel olarak kullanılan yüksek oranda petrokimyasal çözücü içeren MC 30 (Fm2B2) türevi bitüm bağlayıcılara alternatif olarak geliştirilmiş, ABD patentli, nanoteknoloji üretimi, noniyonik yapıya sahip reçine emülsiyonudur. Bitüm, doğal kökenli hidrokarbonların bir karışımı veya pirojenik kökenli (doğal/ısı etkisiyle/ergime sonucu oluşan) hidrokarbonların bir karışımı veya bunların her ikisinin bir kombinasyonu olup, çoğu kez bunların gaz, sıvı, yarı-katı veya katı halde olabilen, metal dışı türevleriyle bir arada bulunan, yapıştırıcı özellikleri olan ve karbondisülfürde tamamen çözülen madde olarak tanımlanır. Emülsiyon ise, birbiri içinde çözünemeyen iki sıvıdan birinin, ötekisi içerisinde küçük küre tanecikleri halinde tek-yapılı (uniform) halinde dağılmasıdır. Genel olarak emülsiyonlar, anyonik ve katyonik olmak üzere iki temel yapıda üretilirler. Ancak Emülsiyon Astar, bu iki yapıdan farklı olarak “noniyonik karakter”e sahiptir. Emülsiyon Astar’ın sahip olduğu bu noniyonik yapı, çok önemli bir uygulama avantajını da beraberinde getirmektedir: Emülsiyon Astar, uygulandığı zeminin elektriksel yükü ne olursa olsun (anyonik veya katyonik), her türlü agregaya (kireçtaşı ve bazalt dâhil) rahatlıkla bağlanabilmektedir. Sektörde kullanılan katbek astarları, yüksek oranda petrokimyasal çözücü (Gazyağı-Kerosen vb. solvent grupları) içermektedirler. Ancak Emülsiyon Astar ayrıcalıklı, özel bir bitüm emülsiyonudur. ABD patentli formülünde, Uçucu Organik Bileşenler, organik/sentetik çözücüler ve türevleri de dâhil olmak üzere, hiçbir tehlikeli bileşen bulunmaz. Emülsiyon Astar bu özelliğiyle, benzeri olmayan, “biricik (unique)” bir üründür.

ÖZELLİKLER

Bir Nefeste Reçine Esaslı Su Bazlı Emülsiyon Astar (ASDAŞ PRIME)

N

Su ile 1:4 oranında seyreltilmiş ürünün uygulama oranı: 0.9-1.5 kg /m2

N

Etkin penetrasyon özelliğine sahiptir.

 
N

Penetre ettiği derinlikteki agregaları birbirlerine bağlayarak temel dayanımını arttırır.

 
N

Sathi asfalt kaplama ile temel zemin arasında üstün adezyon sağlar.

 
N

Nonyonik yapıya sahiptir; bu sayede, her türlü zemine rahatlıkla bağlanır.

 
N

Uygulandığı zemine ileri derecede sızdırmazlık kazandırır.

 
N

İsteğe bağlı olarak seyreltilerek de verilmektedir.

N

Kürünü tamamlaması için azami 2-4 saat yeterlidir.

N

Su kaynakları ve memeli yaşamı için herhangi bir tehlike teşkil etmez.

 
N

Kür sonrası, yağmur sularıyla çözünmez.

 
N

Konsantre satılır. Kullanımı öncesinde 1:4 (w:w) sulandırılması gerekir (1 birim ürün , 4 birim su) . Böylelikle sevkiyat maliyetleri minimize edilmiş olur.

N

İş ve işçi güvenliği açısından alınması gereken özel bir önlem ve/veya teçhizat gerektirmez.

 
N

Araç dış yüzeylerine ve teçhizatlara yapışmaz; kürünü almadan tüm yüzeylerden suyla rahatlıkla temizlenebilir.

 
N

Formülasyonunda zehirli hiçbir çözücü (solvent) kullanılmamıştır.

 
N

Yanıcı ve/veya parlayıcı değildir.

 
N

Kanserojen hiçbir madde içermez.

 
N

NFPA göre tehlikeli sınıfında değildir.

 

UYGULAMA RAPORU

Kırıkhan – Reyhanlı

Kırıkhan – Reyhanlı’da toplam 6 km yol Reçine Esaslı Su Bazlı Emülsiyon Astar (Asdaş Prime) verilerek yapılmıştır. Yol periyodik aralıklarla kontrol edilmiş ve raporlanmıştır.

Su Sızdırmazlık

Su sızdırmazlık kontrolü, tank paletinin sathi kaplamayı kaldırdığı yerdeki su bazlı konsantre astar üzerinde yapılmış, astar uygulanan zemine sızmadan su akıp gitmiştir. Bu durum; Uygulanan Reçine Esaslı  Su Bazlı Emülsiyon Astarın(Asdaş Prime) geçirimsiz yüzey sağladığını göstermektedir.

Dayanıklı Zemin

Zeytin Dalı operasyonundan dolayı yoldan paletli tanklar ve ağır tonajlı iş makineleri geçmiştir. Yolda herhangi bir patlama açılma, deforme görülmemiştir.

Yüzey ile Tam Adezyon

Bitümün, Asdaş Prime uygulanan yüzey ile tam olarak adezyon sağladığı, bitüm ile Asdas Prime uygulanan yüzeyin beraber çalıştığı gözlemlenmiştir.

Reçine Esaslı Su Bazlı Emülsiyon Astar (Asdaş Prime)

Kullanım Alanları

Astar Katmanı

Hem BSK (Bitümlü Sıcak Karışım) hem de sathi kaplama altına astar katmanı olarak

PMT Güçlendirici

PMT’nin güçlendirilerek taşıma gücünün arttırılması

Toz Kontrolü

Özellikle maden ocaklarında, inşaat alanlarında ve güneş enerji tarlalarında toz kontrolü amacıyla

Toprak Zemin Stabilizasyonu

  • Ağır taşıt trafiği olmayan orman yolları , arazi yolları ve benzer yollarda
  • Erezyon kontrolü ve şev stabilitesinin arttırılması

REÇİNE ESASLI SU BAZLI EMÜLSİYON ASTAR (ASDAŞ PRİME)

Uygulama Çalışmaları

BİZE ULAŞIN

Çözüm Ortağınız

Asdas Global olarak, asfalt yapım ve bakım projeleriniz için kaliteli ekonomik ve çevreci çözümler sunuyoruz. Projeleriniz için geleneksel yöntemlerin dışında , Dünya'da kabul görmüş emülsiyon uygulamaları kullanarak hem maliyetlerinizi düşürebilir hem de enerjiden ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. Sizlere en uygun emülsiyonu seçmek ve bilgi almak için uzman ekibimizden bilgi alabilirsiniz.

Bize Ulaşın

OFİS ADRESİMİZ

KIZILIRMAK MAH. 1443. CAD.
NO:22/12 ÇANKAYA, ANKARA

ASDAŞ ASFALT FABRİKA

ASO 2. ORGANİZE SANAYİ SİTESİ 2031. CAD NO: 14 ALCI KÖYÜ TEMELLİ - SİNCAN ANKARA

İLETİŞİM BİLGİLERİ

+90 312 284 08 90 - 91
info@asdasglobal.com